Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Tarihi ameliyat dünya basınında

Tarihi ameliyat dünya basınında

 Türkiye’nin, dünyada ilk kez aynı anda bacak ve 2 kol nakli ile yüz nakli ameliyatını gerçekleÅŸtirmesi, dünya basınında geniÅŸ yankı buldu.

UÅŸak’ta beyin ölümü gerçekleÅŸen Ahmet Kaya’dan alınan yüzün, 19 yaşındaki UÄŸur Acar’a, iki kol ve bir bacağın da Atilla Kavdır’a nakledilmesine dünya basını da büyük ilgi gösterdi.

ABD’nin baÅŸkenti Washington’da yayınlanan The Washington Post Gazetesi’nde yayınlanan haber, ”Türk hastanesi dünyanın ilk üçlü uzuv ve yüz naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlığıyla verdi. Haberde The Washington Post, Akdeniz Ãœniversitesi Hastanesi doktorlarının iki kol ve bir bacağı 34 yaşındaki bir kiÅŸiye, yüzü de 19 yaşındaki bir gence naklettiÄŸi bilgisini verdi.

Haberde, Akdeniz Ãœniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ä°srafil Kurtcephe’nin, ”Aynı hastaya çift kol ve bacak nakli ile dünyada büyük bir baÅŸarıya imza attık. Dünyada ilk defa bir hastaya aynı anda çift kol ve bacak naklini yapan hastane olduk” sözleri de yer aldı.

Gazete ayrıca, Anadolu Ajansı’nı kaynak göstererek, kolların ve bacağın nakledildiÄŸi 34 yaşındaki Atilla Kavdır ile yüz nakli yapılan 19 yaşındaki UÄŸur Acar ile ilgili bilgiler de verdi.

Amerikan CBS Televizyonu, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlıklı haberde dünyadaki ilk çift kol naklinin 2008’de Almanya’da, ilk çift bacak naklinin 2011’de Ä°spanya’da yapıldığı, ilki 2005 yılında Fransız bir kadına olmak üzere dünya genelinde bir düzineden fazla da yüz nakli gerçekleÅŸtirildiÄŸini belirtti.

Associated Press, tarihî operasyonu konu eden haberini, “Türkiye ilk 3’lü organ naklini gerçekleÅŸtirdi” ÅŸeklinde duyurdu. Haberde, Türkiye;de ilk kez yüz nakli operasyonu yapıldığı belirtilirken, dünyada ilk kez bir hastaya aynı operasyonda iki kol ve bir bacak nakledileceÄŸi kaydedildi.

Haberde, Akdeniz Ãœniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ä°srafil Kurtcephe, “dünyada bir ilke imza attık. Ä°lk defa bir hastanede, aynı donörden aynı hastaya iki kol ve bir bacak nakledildi” sözleri deÄŸerlendirmesine yer verilirken, operasyonun safhaları konusunda Anadolu Ajansı;nın ayrıntılı haberi kaynak olarak kullanıldı.

Dünyada iki kol naklinin ilk kez 2008;de Almanya;da, iki bacak naklinin Temmuz 2011’de Ä°spanya’da yapıldığı belirtilen haberde, operasyonu gerçekleÅŸtiren ekip ve Akdeniz Ãœniversitesi Hastanesine iliÅŸkin bilgiler de yer aldı. Haber, Kanada televizyonlarının haber bültenlerinde de yayınlandı.

Ä°NGÄ°LTERE’DEN Ä°LGÄ°
Akdeniz Ãœniversitesi Hastanesi doktorlarının baÅŸarısı, Ä°ngiltere’de de yankı buldu. Ä°ngiltere’nin baÅŸkenti Londra’da yayınlanan The Guardian Gazetesi haberi, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlığıyla verdi.

Associated Press’i kaynak gösteren gazete, Akdeniz Ãœniversitesi Hastanesi’ndeki ekibin, aynı vericiden 34 yaşındaki hastaya iki kol ve bir bacak, 19 yaşındaki hastaya da yüz nakli gerçekleÅŸtirdiÄŸini duyurdu.

Londra’da yayın yapan The Daily Telegraph, haberi ”Cerrahlar ilk üçlü uzuv naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlığıyla, The Independent Gazetesi, ”Ä°lk üçlü uzuv nakli Türkiye’de”, The Daily Mirror ise ”Dünyanın ilk üçlü uzuv nakli Türkiye’de” baÅŸlığıyla verdi.

ORTA DOÄžU VE UZAK DOÄžU
Suudi Arabistan’da Ä°ngilizce yayın yapan Arap News Gazetesi, ”Cerrahlar Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlıklı haberde Anadolu Ajansı’nı kaynak göstererek, Türk cerrahların cumartesi günü ülkenin ilk yüz naklini baÅŸarıyla gerçekleÅŸtirdiÄŸini duyurdu.

Arap News, haberde Akdeniz Ãœniversitesi doktorlarından oluÅŸan ekibin 40 günlük bebekken yüzü yanan 19 yaşındaki gence yüz nakli gerçekleÅŸtirdiÄŸini belirtti. Haberde ayrıca, bu operasyonla dünya çapındaki yüz nakli sayısının da 20’ye ulaÅŸtığı bilgisi verildi.

Orta DoÄŸu’da yayın yapan Al Arabiya Televizyonu, ”Türk hastanesi üçlü uzuv nakli ve yüz naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlıklı haberinde Anadolu Ajansı’nı kaynak gösterdi. UÅŸak Ä°li Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın’ın ”Bugün tıp dünyası için birçok ilk yaÅŸanıyor olabilir” sözlerine yer verilen haberde, kollar, bacak ve yüzün nakledildiÄŸi hastalarla ilgili bilgiler yer aldı.

Tayvan’da Ä°ngilizce yayın yapan The Taiwan News Gazetesi, haberi, ”Türk hastanesi üçlü uzuv naklini gerçekleÅŸtirdi” baÅŸlığıyla verdi. Associated Press’i kaynak gösteren gazete, Anadolu Ajansı muhabirinin uzuvların nakledildiÄŸi kiÅŸilerle yaptığı röportajlara da yer verdi.

Haberde tam yüz naklinin 9 saat, uzuv nakillerinin ise 12 saat sürdüğüne dikkat çekildi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.