Salı , 23 Temmuz 2024
Son Dakika

Sosyal ağlar salgın hastalıklara karşı kullanılabilir

Sosyal ağlar salgın hastalıklara karşı kullanılabilir

Bilim adamları, sosyal ağların salgınların takip ve yönetiminde önemli rol oynayabileceğini bildirdi.

Boston’daki Childrens Hastanesi’nden Rumi Chunara ve ekibinin yaptığı, sonuçları American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayımlanan araştırma, geleneksel kaynaklar yerine internet üzerinden edinilen bilgilerle bir salgının daha hızlı takip edilip, daha etkin yönetilebileceğini gösterdi. 

Bilim adamları, Haiti’deki kolera salgınını ele aldıkları araştırmada, Healthmap isimli bir bilgisayar programı kullandı. Bilim adamlarının kamu sağlığını tehdit eden olayları gerçek zamanlı izleyebilmek için 2006 yılında kurdukları program, Ekim 2010’dan itibaren salgının ilk 100 günü otomatik olarak, haber sitelerinde, bloglarda, Twitter’da ve forumlarda kolera ile ilgili tüm verileri toplayıp analiz etti. 

Bilim adamlarının internet üzerinden eriştikleri verileri değerlendirerek ulaştıkları sonuç, sağlık makamları ve hastanelerden elde edilen resmi verilerle örtüştü. Hatta internet yardımıyla bilim adamları resmi kaynaklardan iki hafta ileride salgını takip etti. 

Chunara, bu tekniğin salgın takibinde dünya çapında son derece ekonomik ve etkin bir yöntem olarak kullanılabileceğini belirtti. 

 Kaynak: Bilgiçağı

Bir yanıt yazın