Salı , 21 Mayıs 2024

HASTANELER İSYANDA, DOKTORLAR KARARDAN MEMNUN!

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastane sözleşmesini değiştirdi. Hastaneler ayağa kalktı. Bir saatte bakılacak hasta sayısı 6 ile sınırlandırıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastane sözleşmesini değiştirdi. Hastaneler ayağa kalktı. Bir saatte bakılacak hasta sayısı 6 ile sınırlandırıldı.

Branş doktorlarının yüzde 80’inin SGK’lı hastaya bakma zorunluluğu getirildi. 100 TL üzeri işlemlerde hastaya belge verilmesi şartı konuldu. Hastaneler, ‘bu şartlarda sözleşme imzalamayız’ deyince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik devreye girdi.

Hürriyet internet sitesinden Aysel Alp’in haberine göre Çelik, bütün özel hastane yöneticilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’nda topladı. Önce kamunun tedavi giderlerinin 2002 yılında 10 milyar lira iken, 2011 yılında 45 milyar liraya ulaştığını söyledi. Ardından kamunun özel hastanelere ödediği faturanın 564 milyondan 6.4 milyar TL’ye çıkarak, 11 kat artış gösterdiğine dikkat çekti.

Vatandaşın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin arttığını belirterek, “Bu memnuniyetin sürdürülmesi için sorunları konuşmak üzere buraya geldik” dedi. Bakan Çelik, özel hastanelerle yapılan sözleşmelerdeki değişiklikleri ise şöyle özetledi:

– Özel hastanelerde bir doktor 1 saatte 6 hasta; 1 günde en fazla 60 hastaya bakabilecek.

– Branş doktorlarının 5/4’ü SGK’lı hastaya bakacak.

– 100 TL üzeri işlemler için vatandaşa belge verilecek.

– Özel hastanelere verilecek olası cezalar için indirim ve kendini savunma hakkı verilecek.

– Cezalarda tavan uygulaması ve taksitlendirme imkanı verilecek.

– Formaliteler, dolayısıyla da istenen evrak sayısı azalacak.

Çelik, yeni değişiklikleri sıraladıktan sonra, “Hasta memnuniyetinin sürdürülmesi için bu kararlar alındı. Şimdi de sizin taleplerinizi almak için buradayız. Diyalogdan yanayız. Her meselenin konuşulabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hiçbir zaman ‘ben biliyorum’ anlayışında olmadık. Pratikten bizden çok bildiğinizi görüyorum, bunların bize yol gösterici olacağına inanıyorum” dedi.

Bakan Çelik, bu konuşmanın ardından hastane yöneticilerini dinlemek üzere toplantıyı basına kapattı.

BAKAN SÜREYİ UZATTI

SGK Başkanı Fatih Acar, “Özel sağlık hizmeti sunucularıyla sözleşme imzalanmasının bugün son günü olmasına rağmen bazı sektör temsilcilerinin henüz imza atmamış olması nedeniyle ‘bir miktar süre daha verilebilir mi?’ talepleri üzerine Sayın Bakanımız, 6 Şubat’a kadar bir süre verilebileceğini ifade etti. Bu, sözleşmede yer alan hükümlerin değiştirileceği anlamına gelmiyor. Mini bir revizyon olabilir ama esasına ilişkin değişiklik öngörülmüyor” dedi.

Acar, Özel Sağlık Hizmeti Sunucuları İstişare Toplantısı’nın ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

2009 yılından itibaren sağlık hizmeti sunucularıyla ciddi anlamda bir sözleşme revizyonu yapılmadığını ifade eden Acar, bu kapsamda ilk defa köklü, hem özel hastanelerin hem vatandaşların haklarını koruyan, önemli hükümler getiren düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Bu çerçevede hem sektörün bu sözleşme hükümleri hakkında bilgilendirilmesi hem de konuyla ilgili görüşlerinin alınması ve değerlendirme yapılabilmesi amacıyla görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Acar, şöyle konuştu:

“Sektörün tamamı bu konuda son derece olumlu düşüncelerini ifade ettiler. Özel sağlık hizmeti sunucularıyla sözleşme imzalanmasının bugün son günü olmasına rağmen bazı sektör temsilcilerinin henüz imza atmamış olması nedeniyle ‘bir miktar süre daha verilebilir mi?’ talepleri üzerine sayın bakanımız, 6 Şubat’a kadar bir süre verilebileceğini ifade etti. Bu, sözleşmede yer alan hükümlerin değiştirileceği anlamına gelmiyor. Önümüzdeki hafta Antalya’da özel sağlık hizmeti sunucularının çok önemli bir toplantısı var. Bu toplantıda da bir görüş alışverişinde bulunulur, değerlendirme yapılır. Varsa bir hatamız, eksiğimiz veya sektör tarafından dile getirilecek, bizim de dikkate almamız gereken konular varsa bu konular çerçevesinde 6 Şubat’ta tekrar sözleşmemizi imzalayalım… Bu tamamen iyi niyet çerçevesinde, sağlık hizmeti sunucularının talepleri doğrultusunda alınmış bir karar. Bu tamamen, sözleşmeyle ilgili süre kısıtı ve özel sektörün bazı konuların daha sağlıklı değerlendirilmesi talebi karşısında sayın bakanımızın uygun gördüğü bir durum. Mini bir revizyon olabilir ama esasına ilişkin değişiklik öngörülmüyor.”

Kararın diyalog anlayışı çerçevesinde alındığının altını çizen Acar, daha önce de sektörle istişare toplantıları yapıldığını ancak ilk kez böyle geniş katılımlı bir toplantı düzenlendiğini söyledi.

Toplantıda sadece sözleşmenin değil sağlık sektörünün sorunlarının da değerlendirildiğini dile getiren Acar, toplantının, uygulanacak sağlık politikalarına ilişkin görüş alışverişini de kapsadığını bildirdi.

Acar, “Bu sözleşmenin temel mantığı özel sağlık hizmeti sunucusunun ve vatandaşın hukukunu korumak” diye konuştu.

Kaynak : internethaber

Bir yanıt yazın