Salı , 21 Mayıs 2024

Hastanede şiddetin nedeni

 Hastanelerde artan şiddet olayları ile ilgili yapılan bir anket, hasta yakınlarının rolünü ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 47,6’sı hastanelerdeki şiddet olaylarını tetikleyenlerin …

 

 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen), hastanelerde yaşanan şiddet olaylarını mercek altına aldı ve 12 ilde 1260 kişiye şiddetin kaynağını sordu. Hasta ve hasta yakınları ile yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

Sağlık-Sen’in anketine göre, sağlık kuruluşlarında en çok şiddet olayları hasta ve hasta yakınları ile ebe ve hemşireler arasında yaşanıyor. Soruları yanıtlayanların yüzde 72,1’i ebe ve hemşirelerin şiddete maruz kaldığını düşünüyor. Sağlık çalışanlarının karıştığı şiddetin öncelikli nedeninin ise yüzde 47,6 ile hasta yakınları olduğu belirtiliyor.

İLETİŞİMSİZLİK YAŞANIYOR

Görüşmecilerin yüzde 34,4’ü şiddetin kaynağının kötü iletişim olduğu kanısında. Yanlış anlamayı, şiddetin kaynağı olarak belirten katılımcılar, bunu hastalık psikolojisi, sağlık çalışanlarının ilgisizliği, uzun bekleme süreleri, sağlık çalışanlarının aşırı iş yoğunluğu ve genel olarak izlenen sağlık politikalarının takip ettiğini söylüyor. Hastanelerde şiddet olaylarına karıştığını ifade eden katılımcıların yüzde 67,1’i fiziksel olmayan şiddet, yüzde 32,9’u ise fiziksel şiddet yaşadığını kaydediyor.

BEKLEME SÜRESİ AZALTILMALI

Ankette sağlıkta şiddetin önlenmesi için çözüm önerileri de sorgulanıyor. Katılımcılara göre bekleme sürelerinin azaltılması, sağlık çalışanlarının iletişim konusunda eğitilmesi, sağlık çalışanlarının sayısının artırılması, hasta ve yakınlarının eğitimi, güvenlik önlemlerinin artırılması, Kanunlar ve hukuki yaptırımlar, Sağlık Bakanlığı’nın etkin bir rol oynaması, bütün yönleri içeren bir “Ulusal şiddet karşıtı politika benimseme ve uygulama” şiddeti önleyecek faktörler arasında yer alıyor.

ACİL SERVİSLER İLK SIRADA

Ankete göre şiddet olayları yüzde 36,7 ile en çok acil servislerde meydana geliyor. Bunu yüzde 21,8 ile bekleme salonları, yüzde 20,5 ile poliklinikler ve yüzde 10,6 ile muayene odaları izliyor.

HABER: Serdar ALAKUŞ/BUGÜN GAZETESİ

Bir yanıt yazın