Perşembe , 4 Mart 2021
Anasayfa » Doktor haber » Bu haberi Ambulans Doktorları okusun

Bu haberi Ambulans Doktorları okusun

Sağlık Bakanlığı, 25 bin kişinin çalıştığı 112 acil müdahale sisteminde, paramediklere daha fazla ağırlık vermeyi planlıyor.

Bakanlık, önümüzdeki 3 yıllık süreçte halen 2 bin 700 kişiden oluşan paramedik kadrosunu genişleterek, doktorları hastanede tedavi sürecinde daha etkin kılmayı amaçlıyor.

Ancak, karşısında doktor görmeye alışkın halk tarafından yakasında ”paramedik” yazan kiÅŸilerin kim olduÄŸu bilinmiyor. Ambulanstan doktor yerine bir paramedik çıktığında, insanların içinde, henüz tanımadıkları bu meslek grubundaki kiÅŸilere karşı güvenilir mi güvenilmez mi sorusu, kaygısı oluÅŸuyor.

Acil durumda ambulans çağırıyorsunuz ve karşınıza, doktor yerine yakasında ”paramedik” yazan biri çıkıyor.

Peki kimdir paramedik? Endişelenmeden canımızı onlara emanet edebilir miyiz?

Acil SaÄŸlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali CoÅŸkun, paramediklerin, her türlü ilk yardımı yapabilecek, ambulans donanımlarını kullanabilecek ve hasta yaÅŸamının idamesini saÄŸlayabilecek eÄŸitime ve yetkinliÄŸe sahip olduÄŸunu belirterek, ”ABD, Kanada baÅŸta olmak üzere tüm dünya, ambulanslarda paramedik kullanıyor ya da bu sisteme geçiyor. Doktorlar, daha verimli çalışacakları alana çekiliyorlar” dedi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir