Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Bel aÄŸrısı sandığınız gibi deÄŸil

Bel ağrısı sandığınız gibi değil

  • Memorial Diyarbakır Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Emin Anasız, düşük gelir grubundaki insanların bel aÄŸrısı sıklığının, yüksek gelir grubundakilere göre daha düşük olduÄŸunu söyledi

Bel aÄŸrılarının mutlaka dikkate alınması gerektiÄŸini belirten Dr. Mehmet Emin Anasız, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i yaÅŸamlarının herhangi bir döneminde bel aÄŸrısından ÅŸikayetçi olduklarını belirtti. 20 yaÅŸ üzerindeki nüfusun yüzde 13’ünün yaÅŸamlarında en az bir kez, 1 hafta kadar yatmayı gerektirecek ÅŸekilde bel aÄŸrısı çektiÄŸini ifade eden Anasız, 50 yaşına gelenlerin ise yüzde 85’inin yaÅŸamlarının herhangi bir döneminde bel aÄŸrısı çektiÄŸini kaydetti. Anasız, mesleki risk faktörlerinin göz ardı edildiÄŸinde, kadınlar ve erkeklerin bel aÄŸrısından eÅŸit derecede etkilendiÄŸini belirterek, düşük gelir grubundaki insanların bel aÄŸrısı sıklığının, yüksek gelir grubundakilere göre daha düşük olduÄŸuna dikkat çekti.

Bel aÄŸrısına karşılık uyarılarda bulunan Anasız, bu tür durumlarda mutlaka önlem alınması gerektiÄŸini ifade etti. Anasız, “Uzun süre aynı pozisyonda durmak belin en büyük düşmanıdır. Genellikle beli destekleyen kasların veya baÄŸların aşırı gerilmesi veya kopmasıyla bel tutulması ve kas spazmı oluÅŸur.

Ağır bir ÅŸey kaldırmak, atlamak, düşmek ve spor aktivitesi bel tutulmasına neden olabilir. Vücudun buna cevabı aÄŸrılı kas spazmıdır. Mevsimsel ısı deÄŸiÅŸimleri, rüzgar ve hava akımı kas spazmını arttırır” dedi.

“GERÄ°LÄ°M, STRES VE SÄ°GARA BEL AÄžRISINI ARTTIRIR”

Op. Dr. Mehmet Emin Anasız, gerilim, stres ve sigaranın bel aÄŸrısını arttırdığını söyledi. Anasız, “Bel aÄŸrısını arttıran ve kronikleÅŸtiren en önemli sebep gerilim, stres ve sigaradır. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarınız bel aÄŸrısını attırır. Gülmek, çalışmak, sosyal uÄŸraşılar ve hayata baÄŸlılık bel aÄŸrısına karşı en önemli silahımızdır. Sigara içenlerde bel bölgesine giden damarlarda tıkanıklıklar oluÅŸtuÄŸundan diskte harabiyet daha hızlı, kemikte iyileÅŸme daha geç olur.

Bel fıtığı oluşumunda önemli risklerden birisi sigaradır. Bel ağrısından uzak bir yaşam için sizin için ağır olan cisimleri asla kaldırmayınız, itmeyiniz ve çekmeyiniz. Belinizi dik ve dengeli tutunuz. Uzun süreli aynı vücut pozisyonunda kalmayınız, ara ara değiştiriniz. Yatma, oturma, uyuma ve çalışma koşullarınızı ideal hale getiriniz. Kilo vermeye çalışınız, hareketsiz kalmayınız. Omurga kaslarınızı düzenli çalıştırınız, spor yapınız. Hayata bağlı kalınız ve ondan zevk alınız, stresinizi azaltınız. Sigaradan uzak durunuz. 

Sorunları mutlaka doktorunuza danışınız ve bilgi alınız” ÅŸeklinde konuÅŸtu

ABDULKERÄ°M KANTARCIOÄžLU
DİYARBAKIR 
Ä°HA

Bir yorum

  1. kesinlikle öyle 16 yıl bel ağrısı çeken biri olarak şunu söyleyebilirimki bel ağrısı hiçte göründüğü gibi değil. 2 kez boşuna fıtık ameliyatı olduğumu duyunca sanki başımdan kaynar sular döküldü ve belin durumu şuan daha kötü, sırf para almak için ameliyat eden doktorlara yazıklar olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.