Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Tecavüz hükümlüsü kaçak profesör 951 gün sonra yakalandı

Tecavüz hükümlüsü kaçak profesör 951 gün sonra yakalandı


İZMİR’de karaciğer nakilleriyle adını duyuran 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi
, aynı bölümde gerev yapan uzman doktor G.A.Y.’ye tecavüz etmek suçundan 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay tarafından onanınca ortadan kaybolan ve İnterpol tarafından kırmızı bültenle her yerde aranan Prof. Dr. Astarcıoğlu, 951 gün sonra Manisa’da yakalandı.

Bahri KARATAÅž/ Ä°ZMÄ°R, (DHA)-

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü karaciğer nakil grubunda yer alan Prof.Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu ile aynı bölümde görev yapan uzman doktor G.A.Y., arasındaki yakın ilişki 2005 yılında davalık oldu. Uzman Dr. G.A.Y., Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun kendisine birkaç kez tecavüz ettiğini, evinde zorla alıkoyduğunu ve dövdüğünü iddia ederek şikayetçi oldu.

’EVİNDE TECAVÜZ ETTİ’
Olayı soruÅŸturan cumhuriyet savcısı, Prof. Dr. Hüseyin Yavuz AstarcıoÄŸlu hakkında 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. Tecavüz maÄŸduru kadın doktor, “AstarcıoÄŸlu’yla asistan doktor olarak görev yaparken tanıştım. NiÅŸanlımdan ayrılmıştım, aramızdaki duygusal yakınlaÅŸma 3- 4 ay sürdü. Olay akÅŸamı AstarcıoÄŸlu beni evine çay içmeye çağırdı. GittiÄŸimde alkol alıyordu. Çay içtik. Ä°liÅŸkiye girmek istedi. Kabul etmeyince vurdu. Bana tecavüz etti. Kaçmak isteyince yeniden tecavüz etti. Bunları anlatmamam için de tehdit etti” dedi.
6 YIL 9 AY HAPÄ°S
Prof. Dr. AstarcıoÄŸlu açılan davada verdiÄŸi ifadesinde, G.A.Y. ile aralarında duygusal iliÅŸki olduÄŸunu söyleyip suçlamaları kabul etmedi. 15 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Prof. Dr AstarcıoÄŸlu “Evlenmek istiyordu. Ä°liÅŸkinin devam edip etmeyeceÄŸini sordu. Ben de etmeyeceÄŸini söyleyince sinirlendi. Bu nedenle tokat attım. Zorla sahip olmuÅŸ deÄŸilim” dedi. 2005 yılında açılan davada duruÅŸmalar sonunda Prof. Dr. Hüseyin Yavuz AstarcıoÄŸlu, ’zorla cinsel iliÅŸkiye girmek’ten 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı, ’hürriyeti tahdit’ suçundan ise beraat etti.Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi hapis cezasını aynen onarken, beraat ettiÄŸi diÄŸer suçtan da yargılanmasına karar verdi.
’FETHİYE’DE ÇOBANLIK YAPIYOR’ İHBARI
Kararın onanmasının ardından Prof. Dr. Astarcıoğlu üniversitedeki görevinden ayrılıp ortadan kayboldu. Güvenlik güçleri ve interpol tarafından da kırmızı bültenle tüm dünyada aranan Prof. Dr. Astarcıloğlu bulunamadı. Polis gelen yüzlerce ihbarı değerlendirdi. Bu ihbarlardan bir tanesinde Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun Fethiye’nin bir dağ köyünde çobanlık yaptığı belirtildi. Adı geçen köye giden polis, Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun polis gelmeden önce kaçtığını tespit etti.
25 TEMMUZ’DA YAKALANIP CEZAEVİNE KONULMUŞ
951 gündür her yerde aranan Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun geçen ayın 25’inde Manisa’da yakalanıp, cezaevine konulduğu ortaya çıktı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Dr. Hüseyin Yavuz Astarcıoğlu’nun geçen 25 temmuz’da yakalanıp, cezaevine konduğunu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Savcılık, hükümlü olan Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun başka suçtan yargılanmasınını devam ettiği için Buca Cezaevi’ne nakledileceğini belirtti. Prof. Dr. Astarcıoğlu’nun Yargıtay tarafından bozulan ’hürriyeti tahdit’ suçundan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise yakalanamadığı için bitirilemiyordu. Şimdi bu dava da karara bağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.