Çarşamba , 29 Haziran 2022
Anasayfa » Doktor haber » Yanlış TeÅŸhis Koyan Doktor: “Ailenin Beyinle Ä°lgili Åžikayeti Yoktu”

Yanlış TeÅŸhis Koyan Doktor: “Ailenin Beyinle Ä°lgili Åžikayeti Yoktu”

Zonguldak’ta, Ankara’ya Sevk Edilirken Yolda YaÅŸamını Yitiren 12 Yaşındaki Ä°rem YaÄŸcı’nın Ölümüyle Ä°lgili 2’si Doktor 6 SaÄŸlık Personelinin Yargılanmasına BaÅŸlandı.

 Zonguldak’ta, beyin kanaması geçirdiÄŸi halde mantar zehirlenmesi tanısıyla 6 saatlik gecikmenin ardındanAnkara’ya sevk edilirken yolda yaÅŸamını yitiren 12 yaşındaki Ä°rem YaÄŸcı’nın ölümüyle ilgili 2’si doktor 6 saÄŸlık personelinin yargılanmasına baÅŸlandı. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. PınarMenderes Turhan, ailenin beyinle ilgili bir ÅŸikayetinin olmadığını belirterek, “Hastanın da gözlerinde kayma, baÅŸ dönmesi ve dengesiz yürüme ÅŸikayeti yoktu” dedi.

Geçen yıl 30 Kasım’da ailesi tarafından göz kayması, bulantı ve baygınlık ÅŸikayetiyle Zonguldak Kadın DoÄŸum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan Ãœzülmez Ä°lköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi Ä°rem YaÄŸcı’ya, acil serviste görevli Dr. Pınar Menderes Turhan, mantar zehirlenmesi tanısı koydu. Sevkine karar verildikten 6 saat sonra ambulansla AnkaraSami Ulus Çocuk Hastanesi’ne doÄŸru yola çıkarılan Ä°rem YaÄŸcı, Bolu’nun Gerede İlçesi yakınlarında fenalaÅŸtı. GeredeDevlet Hastanesi’ne kaldırılan Ä°rem, hayatını kaybetti. Hastanede görevli doktorun ölümünü şüpheli bularak Adli Tıp Kurumu’na sevk ettiÄŸi Ä°rem YaÄŸcı’ya yapılan otopsi sonucunda, ‘beyincik içi kanaması’ nedeniyle öldüğü saptandı.

Cumhuriyet Savcısı Cafer Can’ın hazırladığı iddianame doÄŸrultusunda, 6 saÄŸlık personeli hakkında, ‘Taksirle ölüme neden olmak’ suçlamasıyla 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ä°ddianamede, mantar zehirlenmesi yönünde yanlış teÅŸhis koyup, 6 saatlik gecikmeyle sevk edilen hastaya bu sürede tıbbi takip, tedavi ve müdahale uygulamadığı, sevk ederken de ambulansta doktor görevlendirmediÄŸi belirtilen Dr. Pınar Menderes Turhan, hastanın sevk edileceÄŸi hastaneyi gecikmeli olarak buldukları belirtilen saÄŸlık memurları Orhan AltundaÄŸ, Dursun Basançelebi ve acil tıp teknisyeni Mehtap Açıkgöz ile dönemin 112 Acil Servis BaÅŸhekimi Dr. Kemal Koban’ın hazır bulunduÄŸu duruÅŸmaya, sevk sırasında ambulansın ÅŸoför mahalinde oturan acil tıp teknisyeni Kısmet Kaya ise katılmadı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Dr. Turhan savunmasında, ailenin beyinle ilgili bir ÅŸikayetinin bulunmadığını, hastanın da gözlerinde kayma, baÅŸ dönmesi ve dengesiz yürüme ÅŸikayeti bulunmadığını ileri sürdü. Nörolojik muayene sonucunda hastaya mantar zehirlenmesi teÅŸhisi koyduÄŸunu belirten Dr. Turhan, “Ankara’ya sevk konusunda da saat 15.00 civarında bize cevap geldi. Saat 15.30’a kadar ambulans gelmeyince tekrar aradım, lastiÄŸinin patlak olduÄŸunu ve deÄŸiÅŸtirildiÄŸini, yarım saate kadar hastaneye gelineceÄŸi söylendi. Saat 16.00’ya kadar yine gelmedi. Bu kez de ambulansın stepnesinin bozuk olduÄŸu, bu ÅŸekilde yola çıkılmayacağı, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nden ambulans istememi söylediler. En sonunda saat 17.00-17.30 sıralarında ambulans geldi, ancak doktor yoktu. Doktor verme konusunda 112 Acil Servis görevliydi. Hastanede benim dışımda pratisyen hekim vardı. Ä°l dışında görevlendirmeye yetkim olmadığını, 112 Acil Servis’ten tekrar doktor istemenin 1.5-2 saate mal olacağını düşünerek acil tıp teknisyeniyle hastayı sevk ettim” dedi. Dr. Turhan, beraatine karar verilmesini talep etti.

Dr. Kemal Koban ise, konuyu duyunca ambulansın hazırlanması için gerekli talimatı verdiğini, aracın arızasından haberinin olmadığını ileri sürdü.

Küçük kızın Türkiye TaÅŸkömürü Kurumu’nda maden işçisi olarak çalışan babası Ahmet YaÄŸcı ise, kızına tüm müdahalenin mantar zehirlenmesi şüphesiyle yapıldığını, baÅŸka bir tetkik yapılmadığını söyledi. YaÄŸcı, “Doktora ‘Biz de aynı mantardan yedik. Mantar zehirlememiÅŸtir’ dememe raÄŸmen beni azarladı. Kendisine en azından film çektirelim ÅŸeklinde talepte bulundum. ‘Böbrekleri iflas etmiÅŸ, diyalize girsin bir ÅŸeyi kalmaz’ dedi. Doktor, daha sonra saat 14.30 sıralarında hastaneden ayrıldı” dedi. DuruÅŸma, tarafların ifadelerinin ardından ertelendi.

Bir yorum

  1. geri zekali doktor istemiyoruz

    Bunlar gibi turkiyede dolu var ozelikle annemin el rahatsizligindan dolayi 3 4 doktora gosterdikden sonra elinin romantizma oldugunu soylediler ve antalya sigorta hastanesinde calisan doktorsa damsr tikanikligi dedi hemen yanlis teshisi koydu bunun gibilerini hastanelerde calistirmiycaksin mufettisler gotlerini gere gere devletten aldiklari parayi sandalyede got buyuterek kazanmiyacaklar devlet oturun diyemi para veriyor size aslinda 1 ay olmasada 3 ayda 1 kontrol edilmeli hastaneler ozelikle rapor satan doktorda cok piyasada 100 tl rapor satiyorlar millete hussi bu doktorlari il il gezip videoyaya cekecegim doktorluk yemini ederler bide yemin sizin gibilerinin neyine devletin hastanesinde bile bicak parasi veriyorsun devletin verdigi para neyine yetmiyor madem maasin yetmiyecedi yapmiycaksiniz bu meslegi 1000 tl bile gecinen insanlar var ALLAH BOYLE YAPAN Ä°NSANLARÄ°N TOPUNUN BELASÄ°NÄ° VERSÄ°N

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.