Salı , 23 Temmuz 2024
Son Dakika

Van Tabip Odası Dr. Kaplan’a Yapılan Saldırıyı Kınadı

Van Tabip Odası Dr. Kaplan”a Yapılan Saldırıyı Kınadı

Van Tabip Odası, önceki gün Erciş İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli tek kardiyoloji uzmanı olan Dr. Abdullah Kaplan’a yönelik saldırı olayını kınanırken, tepki olarak yarın hastanede poliklinik hizmeti verilmeyeceği açıklandı.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasında, nöbetçi ve icapçı olmamasına rağmen, acil poliklinikten geçtiği sırada bir hastanın tedavisine yardımcı olmaya çalışan Dr. Kaplan’ın, hasta yakınlarının sözlü ve fiziki saldırısına uğradığını ve darp edildiği belirtildi. Açıklamada â€œİşin daha da üzücü yanı ise bu hain saldırının bir savcının da aynı hasta nedeniyle acilde bulunduğu sırada gerçekleşmesi ve saldırıyla ilgili olarak yasal sürecin geciktirilmesidir. Saldırıya uğrayan hekim arkadaşımız kanlar içerisindeyken hastanın tedavisini düzenlemeye devam etmiş ve sevkini gerçekleştirmiştir. Sonrasında meslektaşımıza tıbbi müdahale yapılmış ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ne kaldırılarak gözetim altına alınmıştır. Olay günü akşamında Tabip Odamız tarafından Erciş Başsavcılığı ile görüşülmüş, olaya sayın başsavcının el koyduğu ve soruşturmayı bizzat yürüteceği tarafımıza iletilmiştir. Özellikle saldırıyı gerçekleştirenlerin bir AKP milletvekilinin yakını olduklarına dair iddialar ise

AKP milletvekili tarafından doğrudan Tabip Odamız yöneticileri aranarak yalanlanmıştır” diye belirtildi.

Pazartesi günü itibariyle Erciş Devlet Hastane’sinde çalışanların, hastaları mağdur etmemek üzere sağlık hizmeti üretmeye devam ettiği, konuyla ilgili tepkilerini salı günü poliklinik hizmeti vermeyerek göstereceklerini hastalara dağıttıkları el ilanı ile duyurdukları belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Erciş Kaymakamlığı, Emniyet Müdürlüğü, Başsavcılığı, Erciş Devlet Hastanesi idarecileri ve İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonrasında olayın idareciler tarafından sahiplenildiği ve meslektaşımızın hakkının korunacağı izlenimi edinilmesi üzerine meslektaşlarımız gerekli duyarlılığın oluştuğu kanaatine vararak poliklinik hizmetini sürdürmeye ve olayı bu basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşmaya karar vermişlerdir. Bizler bu bölgede görev yapan hekimler olarak gece, gündüz, deprem gibi olağanüstü koşullarda ve hatta darp edildiğimiz sırada bile hastamızın sağlık hakkını öncelikle gözetmekteyiz. Ama bizim de can güvenliğimizi, nitelikli hizmet üretme koşullarımızı gözeten birileri olmalıdır. Hele de bir savcının bulunduğu ortamda bu saldırının gerçekleşmesi hekimleri derinden yaralamış, mesleki koşullarımızı sorgulamamıza neden olmuştur. Bir kez daha güvenli çalışma koşullarının hekimlik mesleğinin sürdürülebilmesi için zorunlu olduğunu, bu konuyla ilgili TTB’nin önerdiği yasal düzenlemenin ivedilikle gerçekleştirilmesi talebimizi basına ve kamuoyuna duyururuz.”

Bir yanıt yazın