Perşembe , 18 Temmuz 2024
Son Dakika

Etlik Ihtisas hastanesi kapanıyor!

Etlik İhtisas Hastanesi 29 Haziran’da yatan hasta ve poliklinik hizmetini durduracak, 14 Temmuz tarihinde ise tamamen kapanacak

Ankara’nın en büyük hastanelerinden biri olan Etlik İhtisas Hastanesi, aynı alan üzerinde kamu-özel ortaklığı yolu ile yapılacak Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampusu’nun inşaatına başlanacağı gerekçesiyle boşaltılıyor.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’ndan Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen 12 Haziran 2012 tarihli yazıda, “Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampusu inşaatına başlanabilmesi için mevcut arazide halen hizmet vermekte olan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Etlik Semt Polikliniği ve Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili olarak, kademeli olarak hizmetin durdurulması ve taşınma işlemlerinin başlatılması gerekmektedir” denildi.
Buna göre, yazının ilgili hastane başhekimliklerine tebliğinden itibaren yoğun bakım ünitelerine hasta kabulünün durdurulacak ve 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren de Etlik İhtisas ve Araştırma Hastanesi’nde yatan hasta ve poliklinik hizmeti sona ermiş olacak. Hastanenin idari anlamda kurumsal kimliğine ise 31 Aralık 2012 tarihinde son verilecek. Hastanede görev yapan personel ise Ankara’daki diğer hastanelere geçici görevlendirilecek.

Bir kampüse 11 hastane feda oldu!

Kamu özel ortaklığı yöntemiyle bedelsiz olarak tahsis edilen Hazine arazilerinin üzerine kira karşılığı hastane yaptırılması için Sağlık Bakanlığı ihale yapmaya devam ediyor. İhaleyi alan şirketlere mevcut hastanelerin arazileri “kampus dışı ticari alan” adı altında veriliyor. Etlik ihalesiyle birlikte şirketlere üzerinde Etlik Kadın Doğum Hastanesi, Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik İhtisas Hastanesi, 3 adet lojman, SGK’ya ait arşiv ve depo binaları ile marangozhane, garaj ve sosyal tesisler bulunan alan “entegre tesis alanı” olarak tahsis edildi. Şirketlere ayrıca, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesinin, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ulucanlar Ek Poliklinik Binası, Dr. Zekai Burak Kadın Doğum Hastanesi, Dr. A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi de “kampus dışı ticari alan” adı altında verildi. Hemen hepsi eğitim araştırma hastanesi olan bu kurumlarda çalışan ve eğitim alan hekimlerin nerede çalışacağı, eğitimlerine nerede devam edeceği ise belirsiz.
Bilkent ihalesinde ise ihaleyi alan şirketlere Numune Eğitim Araştırma Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi verilmek istendi, ancak şirketler bu alanlar için teklif vermediği için şimdilik kamuda kaldı.

 

Bir yanıt yazın