Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » AkdaÄŸ:”SaÄŸlık çalışanı ÅŸiddete maruz kalıp da mahkemelik olursa…”

AkdaÄŸ:”SaÄŸlık çalışanı ÅŸiddete maruz kalıp da mahkemelik olursa…”

SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ, Adana Numune Hastanesi’ni ziyaret ederek burada saÄŸlık çalışanlarıyla bir araya geldi

SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ, yeni binaya taşınmaya baÅŸlayan Adana Numune EÄŸitim AraÅŸtırma Hastanesi’ni ziyaret ederek, saÄŸlık çalışanlarıyla bir araya geldi.

AkdaÄŸ, Türkiye’de saÄŸlık çalışanı olmanın zor bir iÅŸ olduÄŸunu, bunun sebebinin üzerinde durulması gerektiÄŸini ifade etti. Bakan AkdaÄŸ, kendisinin de bakan olduktan sonra bunun sebebini araÅŸtırdığını ve cevabı bulduÄŸuna iÅŸaret ederek, “Türkiye’de saÄŸlık çalışanlarının sayısı olması gerekenin çok altında. Doktor için de hemÅŸire için de psikolog için de bu böyle. Böyle olduÄŸu zaman üstümüzde çok büyük iÅŸ yükü oluÅŸuyor. Avrupa ortalamasında her 100 bin kiÅŸiye 350 hekim düşüyor. Türkiye’de bu sayı 160. HemÅŸire-ebe sayısı 200’ün biraz altında. Avrupa ortalamasında bu sayı 750’lere dayanıyor” diye konuÅŸtu.

“SAÄžLIK ÇALIÅžANININ HAKKINI BÄ°Z KORUYACAÄžIZ”
Akdağ, zaman zaman sağlık çalışanına karşı şiddetten bahsettiklerini, buna karşı asla müsamahalarının olmadığını, bir şiddet teşebbüsü bile olsa bizzat bakanlıktan bunu takip ettiğini vurguladı.

Son yapılan teÅŸkilat kanununda da bu konuyla ilgili önemli imkan geliÅŸtirdiklerini ifade eden AkdaÄŸ, konuÅŸmasını şöyle sürdürdü: ”Bir saÄŸlık çalışanı herhangi bir ÅŸekilde ÅŸiddete maruz kalır da mahkemelik olursa, onun bütün avukatlık iÅŸlerini doÄŸrudan SaÄŸlık Bakanlığı olarak biz takip edeceÄŸiz. Bu kamuda ilk oluyor. Ä°kinci bir örneÄŸi yok. Bir öğretmene, mühendise, savcıya, polise ÅŸiddet davranışı olduÄŸunda herkes kendisi avukat tutar. Kendi hakkını aramaya çalışır. Ama saÄŸlıkta biz bu sistemi getirdik. DoÄŸrudan saÄŸlık çalışanının kiÅŸisel hakkını, SaÄŸlık Bakanlığı’nın avukatlarıyla biz koruyacağız.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.